Házi majonéz, ketchup, barbeque szósz (recept)

A legtöbb bolti szósznak vajmi kevés köze van az ehető ételekhez. Sajnos az összetevők listáján feltüntetett riasztó neveket kezdjük megszokni és elfogadni. Ilyen például a monoszódium glutamát, amit gyakran név szerint kiírnak, máskor pedig csak a természetes ízfokozók, maláta kivonat (malt extract) vagy szója fehérje (soy protein) megnevezéssel illetnek.

A monoszódium glutamát egy különösen veszélyes izgató méreg, mely súlygyarapodást, depressziót, fejfájást, fáradtságot, szemkárosodást, gyors szívverést, különböző fokú agykárosodásokat, bizsergést és végtagbeli érzéketlenséget okozhat. Ehhez még hozzájönnek olyan újabb technológiával előállított összetevők, amik “természetes aromák vagy ízesítők” -ként kerülnek a csomagolásokra. Teljesen szabályosan, mert a szabályok lassabban alakulnak, mint a pénzéhes emberek leleményessége. Biotechnológiával rettentő olcsón, olyan ízeket illetve ízhatást tudnak produkálni, hogy észre se vesszük a valódi földben nőtt alapanyagok hiányát. Sőt megnyaljuk a 10 ujjunkat, ha lenyeltük őket. Csakhogy ezzel a betegségek felé vezető utat is kikövezzük magunknak.

Nézzünk most meg néhány boltban kapható öntetet részletesebben.

MAJONÉZ

A legtöbb iparilag előállított majonézt szója olajból készítik, ami az egyik legártalmasabb olajfajta az összes fogyasztható olajok és zsírok közül, függetlenül attól, hogy részlegesen vagy teljesenen hirdogénezett, organikus/bio vagy újabban módsodított szója fajta (genetikusan módósított), ami nem kíván hidrogénezést. A szójaolaj olyan betegségeknek kövezi ki az utat, mint a kóros elhízás, szív és érrendszeri betegségek vagy utódnemzési problémák.

BLUE CHEESE DRESSZINGEK

A blue cheese öntetek előállítása során egy olyan kémiai főzet keletkezik, amit elnézve nem könnyen jutna eszünkbe, hogy étel készül. Gyakran szója olaj az alapjuk, mely önmagában is káros (lásd majonéz), mesterséges színezőkkel adják nekik az elvárt fehér színt és elmaradhatatlan belőlük a monoszódium glutamát.

KETCHUP

Legtöbb üvegezett ketchup agyonfőzött paradicsomból, vízből és nagy mennyiségű édesítőből készül, általában kukorica szirupból. Sok tartalmaz úgynevezett “természetes ízesítőket”, amik leginkább kémiai anyagok, így MSG, azaz monosódium glutamát (lásd Blue Cheese dresszingek). Sajnos jelen szabályozások szerint világszerte megengedett, hogy a biotechnológiával előállított kémiai ízek és ízfokozók, természetes aromák- és ízesítőkként kerülhetnek a csomagolásra.Egy kanál ketchup, még a bio variációk is, legalább 4 gram cukrot tartalmaz, és a legtöbb ember jóval több, mint egy kanalat fogyaszt egy étkezésnél.

BARBEQUE SZÓSZOK ÉS PECSENYE ÖNTETEK

A közkedvelt steak és barbeque szószok kevés igazi étel- adalékot tartalmaznak. Kémiai töltőanyagokból készülnek, tartósítószerekből, mint a kálium-szorbát, karamell szín, mely utóbbi általában MSG-vel dúsított (monoszódium glutamát), túlzott mennyiségű nátriumból, színezőkből, stabilizátorokból, szerkezet- és íz fokozókból és genetikailag módosított alapanyagokból állnak. Ráadásul magas fruktóz tartalmú kukorica sziruppal édesítik őket, mely önmagában is nagyon káros.

Legjobb, ha saját magunk készítjük el önteteinket.

A ketchup-hoz itt van egy jól bevált házi recept:

Hozzávalók:
· 1,5 kg érett paradicsom
· 250 gr vöröshagyma
· 1 rúd fehérített zeller
· 4 gerezd fokhagyma
· 2 darab vastag húsú piros paprika, pl paradicsompaprika vagy 1 drb piros keliforniai paprika
· 80 – 100gr finomítatlan, barna nádcukor
· 10 db bors golyócska
· 1 db szegfűszeg
· 10db mustármagocska
· 25 gr só
· 1 babérlevél
· 1 csipet cayenne bors
· őrölt paprika por
· 1 szép szál tárkony
· 80 ml piros ecet – én ehelyett citromlevet javaslok

Elkészítés:
Paradicsomot és a paprikát pucolva kell felszeletelni (leforrázva könnyebb pucolni), vágjuk fel a hagymát, a zellert mossuk meg és a lehető legnagyobb darabokra vágjuk, hogy még beférjen a lábosba, de könnyen kivehessük később. Tegyük a paradicsomot a lábas aljára, a paprikát, hagymát, fokhagymát, zellert rá, és főzzük őket lassú tűzön egy órán át.
Vegyük ki a fehérített zellert, és a többit zúzzuk pürévé egy kézi mixerrel. Tegyük újra a túzre a mixet, és adjuk hozzá a borsot, szegfúszeget, mustármaokt, sót, babárlevelet, cazenne borsot, paprikaport, a tárkonyt.
Főzzük őket ismét 1 órán át, majd vegyük ki a szegfűszeget, és adjuk hozzá a cukrot. Főzzük most még 30 percen át. Ekkor már kevergetni kell acukor miatt. Vegyük ki a babérlevelet, borsot és a tárkonyt is. Végül adjuk hozzá a citromlevel ízlés szerint. (Ecet használata esetén az ecetet a cukorral együtt bele kell fözni)
Ha nem elég sűrű a ketchup, kukoricaliszttel lehet sűríteni.
Ha el akrjuk tenni hosszabb időre, kifőzött üvegekbe öntsük az újra felforralt és még forrásban lévő ketchupünket, zárjuk le, és meleg helyen lassan hagyjuk lehűlni.

A majonéz: házi receptje:

Egy egyszerű és egészséges házi majonéz recept olíva-és napraforgó olajjal.

Előkészítési idő: 5 perc / Elkészítési idő: 5 perc

Összetevők:

500 ml napraforgó olaj
200 ml olíva olaj
2 nagy tojás
2 nagy tojássárgája
1 teáskanál méz
1 teáskanál tengeri só
1 teáskanál Dijon mustár
1 teáskanál tormakrém
1 frissen facsart citrom leve
15 ml almaecet vagy vörösbor

Elkészítés:

Az eceten kívül minden hozzávalót beleöntünk egy keverőtálba.
2o másodpercig állni hagyjuk. Hozzáadjuk az ecetet.
A botmixert a keverőtál aljára helyezzük.
Alacsony fokozaton tartsuk ott egy helyben a mixert 10 másodpercig. Másik 10 másodpercig lassú körkörös mozdulatokkal keverjük az összetevőket a tál alján. Kezdjük el felemelni a botmixert a keverék fél magasságáig, addig, amíg az láthatóan besűrűsödik. Most fel-le mozgatva a mixerrel összekeverjük a masszát, úgy hogy a maradék olaj is jól bedolgozódjon. És kész is a saját készítésű, egészséges majonézünk! Jó étvágyat kívánunk hozzá.

forrás:naturahirek.hu

Hozzászólások:

Hasonló receptek